Egy új világba kalauzolunk el titeket, ahol bármelyik kő mögött veszély rejtőzhet, és nem csak akkor, ha a császár fia vagy. Valami veszélyes van odakint, úgyhogy jobb, ha vigyázol!
A császár pengéi blogturné során elkalauzolunk titeket az Annur birodalomba, ahol sok új dologgal ismerkedhettek meg, amit eddig még csak elképzelni tudtatok. Tartsatok velünk július 25. és 29. között, és ha szerencsések vagytok, megnyerhetitek a könyv egy példányát is.
A mai állomáson a könyv értékelése mellett, egy exkluzív interjút is olvashattok a borító készítőjével, a tehetséges grafikussal, Tikos Péterrel.
Kiadó: Gabo
Megjelenés: 2015
Műfaj: Fantasy
Fordította: Sziklai IstvánA császárt meggyilkolták, és az Annur Birodalom rendje felborult. A halott uralkodó három gyermekének azonban a gyász mellett egy mélyre hatoló összeesküvéssel is meg kell birkóznia.
A császár lánya, Adare a fővárosban hajszolja apja gyilkosát, akit azonban a császári család istennője látszik pártolni, és Adare hamarosan magára marad az udvar intrikái közt. Öccsét, Valynt, aki a birodalom legveszélyesebb alakulatánál hadapród, egy óceán választja el a palotától, azonban több gyanús baleset után ráeszmél, hogy az ő élete is veszélyben van – akárcsak Kadené, a trónörökösé, aki egy messzi kolostorban tanulmányozza az Üres Isten szerzeteseinek ősi tudását. Ám mielőtt Valyn Kaden segítségére siethetne, még ki kell állnia az elit hadsereg titokzatos és halálos próbáját.
Brian Staveley regénye egy vibrálóan izgalmas és feszült játszmákkal teli trilógia első kötete, amelyet máris Brandon Sanderson, George R. R. Martin és Patrick Rothfuss műveihez hasonlítanak.
“A meglepetésnél nincs élesebb penge.”
A Császár pengéire akkor lettem először figyelmes, amikor megláttam a The Morningstar Award listán, amire Mark Lawrence (most már illene az ő könyveit is olvasnom) hívta fel a figyelmem. Kicsit kutakodtam és, amikor megláttam az amerikai borítót, azonnal ott ragadtam. Bár végérvényesen beleszerettem a magyar borítóba is, meg kell említenem, hogy az US jobban passzol a könyv hangulatához, felépítéséhez, és színhelyéhez is. A hazai borítóról nem jön le, de például erős Ázsiai feelingje van a helyszíneknek és a kultúrának, ami nem véletlen, hiszen Brian Ázsiába költözött, amíg a könyvet írta.
A császár pengéinek van az egyik legjobb, legmegigézőbb prológusa, amit eddig olvastam. Nem hosszú, de azonnal megragadja az olvasó figyelmét, és a teljes sorozatra kiterjedő kérdéseket ültet el benne, amitől garantáltan mohón veti bele magát a sztoriba.
Említettem már a mitológiát és a mágiát, de beszéljünk egy kicsit arról, hogy milyen formában is nyilvánulnak ezek meg. A mitológia szerint, réges-régen léteztek Istenek és Csestriimek – egy olyan halhatatlan faj, akik mentesek mindenféle érzelemtől, tökéletes logikán alapuló életet élnek (sokkal rosszabbak, mint a vulkániak). Azonban egyszer megjelentek az ifjú Istenek, akiket egyszerűen csak az érzelmek Isteneiknek hívunk. Az ő jövetelükkel a Csestriimek utódai “megromlottak”, ahogy a Csestriimek látták. Belőlük lettek az első emberek. Az ő racionalitásukat már befolyásolták a különféle érzelmeik, amiért őseik vadászni kezdtek rájuk. Azonban ők is tanulmányozzák a teljes üresség, érzelem mentesség technikáját, melyben a Csestriimek éltek – a vaniatét. Kaden is ezt tanulja a shinek kolostorában, ám nem véletlenül. A Csestriimek szinte legyőzhetetlenek voltak, hála érzelem mentes mivoltuknak. Olyan előnyökre tettek szert az Üres Istennek köszönhetően, mellyel csak a vaniate titkát ismerő első shinek voltak képesek felvenni a versenyt. Évezredek teltek el azóta, a Csestriimeket pedig sokan elfelejtették, sokak szerint csak mítoszok. De ha mégis léteztek, és mégsem haltak ki és egyszer visszatérnek hatalmas pusztítást hozhatnak magukkal. A mágia része hasonlóan titokzatos. A Csiszolatlan Trón sorozat varázslói az úgynevezett megcsapolók. Minden megcsapoló rendelkezik egy kúttal – egy elemmel, amiből erejét nyeri. Ez lényegében lehet bármi a világon: vas, vér, föld, tűz, még érzelmek is. Veszélyességük abban rejlik, hogy minden megcsapoló más féle kúttal rendelkezik, ezért sosem tudni honnan és mikor jön a veszély. A megcsapolókat legtöbbször gonoszként állítják be, hiszen annyira érzékenyek lesznek a kútjaikra, erőforrásaikra, hogy az befolyásolja és irányítja őket. Hasonlóan a boszorkányvadászatokhoz, a megcsapolókat is kivégzik, jobb (kérdéses) esetben titokban katonai és egyéb önkényes szolgálatba állítják őket. Léteznek “jó” megcsapolók is, de még rájuk is nagy hatással van az erejük. Az író azt ígérte, hogy a későbbi könyvekben egyre több minden derül ki róluk, amit kíváncsian várok, mert valóban sikerült egy különleges és egyedi mágiahasználókat létrehoznia ebben a zsúfolt kategóriában.
A Császár pengéi különféle istenekkel, ősi gonosz, halhatatlan fajokkal, óriás madarakkal és rajtuk repülő elit alakulatokkal, vagány szerzetesekkel, politikai cselszövésekkel, szerfelett komplex karaktereivel, páratlan mágiájával, rengeteg kolosszális csavarokkal és titokzatosságával vívja ki megérdemelten az idei legjobb fantasy debütáló könyv címet.
Ezek után hadd legyek picit vulgáris, mert megköveteli a fandom:
A mai állomáson a blogturné extraként egy exkluzív interjút olvashattok a hazai borító készítőjével, a tehetséges grafikussal, Tikos Péterrel.
Hogyan álltál hozzá a Császár pengéi borító készítéséhez? Előtte olvastad a könyvet vagy esetleg kaptál egy összefoglalót? Volt valamilyen specifikus kérése a kiadónak az illusztrációt illetően?
Láttuk, hogy Brian-nek nagyon tetszett a borító. Esetleg volt szerencséd beszélgetni vele egy kicsit?
Az írónak annyira tetszett, hogy a facebook oldalán is megosztotta:
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = “//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3”; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));
HOLY HULL! Check out the gorgeous Hungarian cover for THE EMPEROR’S BLADES! Created by Peter Tikos…
Posted by Brian Staveley on Saturday, May 16, 2015
Check out the Hungarian cover to THE EMPEROR’S BLADES! Brilliant work by Peter Tikos… pic.twitter.com/qYCbAvu9fM
— Brian Staveley (@BrianStaveley) May 16, 2015
Volt olyan része a CSP borító készítésének, ami nehézséget okozott, több időt vett igénybe a szokásosnál? Illetve volt olyan, amit különösen élveztél a készítése közben?
Biztosan unod már, de meg kell említsük. 🙂 A borítón Valyn kicsit hasonlít Anakin Skywalkerre. Esetleg nagy SW rajongó vagy, vagy csak így alakult? Netán valamilyen modellt használtál inspirációnak?
Láttuk és említetted is, hogy épp javarészt tetoválásokkal foglalkozol, amik, hadd jegyezzük meg, szintén fantasztikusak. Mellette azért a közeljövőben láthatunk majd tőled valamilyen könyvborítót, például A csiszolatlan trón krónikája 2. részéhez? (Reméljük!) Ha igen, van már elképzelésed milyen lesz?
Az összes eddigi munkáid közül, beleértve a tetoválásokat is, melyik áll legközelebb a szívedhez és miért?
Ezúton is köszönjük Petinek, hogy időt szakított ránk. Reméljük még sok munkáját láthatjuk itthoni könyvek borítójaként. A GABO kiadónak pedig innen üzenném, hogy eszükbe se jusson grafikust váltani a második résznél!
Peti további munkáit az alábbi linkeken tudjátok megtekinteni:
Figyelem! A kiadó csak Magyarország területén belül postáz. A nyerteseknek kiértesítést követően 72 órájuk van válaszolni az emailre, azután újabb nyertest sorsolunk.
Mai helyszín és tárgy:
A főváros A Nyakon (The neck), a Tört-öböl (The Broken Bay) partjain, a Hajnalpalota is itt található.
Nagyobb mérethez kattints a képre! |
Nehezen kivehető a tárgy.