A Scolar Kiadó jóvoltából a Blogturné Klub 5 bloggere egy különleges retro turnéra invitálja olvasóit, melynek témája Rachel Hartman debütáló regénye a Seraphina. 2015. március 9-től minden másnap egy-egy blogger teszi közzé a véleményét, valamint olvashattok érdekességeket a Seraphina-val kapcsolatban, illetve nem maradhat el a nyereményjáték sem!
Tartsatok velünk!
Sorozat: Seraphina #1
Kiadó: Scolar
Oldal: 440
Megjelenés: 2013. szeptember 16.
Értékelés: 4 pont
A tizenhat éves Seraphina Dombegh okkal tart mindkét oldaltól. A rendkívüli tehetségű muzsikuslány épp akkor szegődik el az udvarba, amikor a királyi család egyik tagját gyanúsan a sárkányokra valló módszerrel megölik. A Királynő Őrségének kapitánya, a veszélyesen éles szemű Lucian Kiggs társaként bevonja a nyomozásba Seraphinát. Miközben nekilátnak a béke lerombolására irányuló aljas összeesküvés leleplezésének, Seraphina azért küzd, hogy megóvja gyermekkora óta hordozott titkát – amely olyan szörnyű, hogy felfedése az életébe kerülhetne.
A könyv számos díjat nyert, többek között a New York Times Bestsellerének jelölték és az Amazon Top 20 Teen Book of the Year elismerését is megkapta.
Rachel Hartman remekül megírt debütáló regényében fantasztikusan gazdag, eredeti és hiteles világot alkot, melyet a sárkányok és az ember mellett például kvigutlok, Szentek, lovagok és Cenzorok népesítenek be. A történet nem csupán rendkívüli érzékenységgel vázolja fel Seraphina belső vívódását és fejlődését, de szinte szociológiai pontossággal jeleníti meg a kikényszerített együttélés folyamatát és buktatóit. A történet végére érve az olvasók még sokáig fognak emlékezni a tekervényes útra, amelyet Seraphina önmaga elfogadása érdekében végigjár.
BTK EXTRA – Miért pont sárkányok?
Az írónő egy blogbejegyzésében arra a kérdésre válaszolt, hogy miért pont a sárkányokról ír, miért ők a kedvenc lényei. Ennek fordítását hoztuk el most nektek, érdemes végig olvasni, hiszen sokat megtudhattok abból, mire is számíthattok a könyvbeli sárkányoktól. Emellett még roppant érdekes megközelítés is, ahogyan Rachel látja őket.
Ez egy jó kérdés, valójában elég nehezen is tudok rá válaszolni, mert már nagyon fiatal korom óta szeretem a sárkányokat. Még akkor, amikor semmilyen okkal nem tudtam magyarázni a rajongásomat, azon kívül, hogy erősek és tök menők. Más paranormális lények fel sem tudták venni velük a versenyt. nem is hiszem, hogy létezik olyan, ami annyira érdekes számomra, mint a sárkányok.
A legelső találkozásaim a sárkányokkal — Andrew Lang tündéres könyvei kivételével, amikben biztosan voltak sárkányok, csak nem igazán maradtak meg a részletek — valószínűleg C. S. Lewis A Hajnalvándor útja (Narnia Krónikái 5.) c. könyv olvasásakor történt, körülbelül hét éves koromban. Eustace Clarence Scrubb-ot kapzsisága változtatta sárkánnyá, aztán a könyv legélénkebb és legemlékezetesebb (legalábbis a fiatalabbik énemnek) jelenetében Aslan lehúzza Eustace sárkány bőrét és újra emberré változtatja. Ez egy nagyon ütős kép és egy fontos dolgot emel ki a sárkányokról: bárhogy is akarjuk tagadni, ők saját magunk tükörképei.
Úgy gondolom a sárkányok két ellentétes, folyamatosan harcban álló részét egyesíti lényünknek, az ellentmondás, ami benne van mindegyikünkben, hogy egyszerre lehetünk szörnyűek és bölcsek. Egyes ábrázolások mindkettőt eltúlozzák, míg mások vagy a vadság vagy isteniség felé hajlanak jobban. Smaug szerintem mindkettőt megtestesíti. Pern vagy E. K. Johnston The Story of Owen sárkányai pedig inkább az állatiasság spektrumába léptek (Különösen Owen-ben kapunk olyan sárkányokat, akiket a természet erejeként mutat be: épp oly pusztitó és számító, mint egy hurrikán). Az egyik kedvenc okos sárkányom Vollys a Two Princess of Bamarre-ból aki úgy vélekedik, hogy a nagy intelligencia mit sem ér közönség nélkül.
Ezek is már rengeteg variációja a lényeknek, de ez a szépsége a szörnyetegnek. Minden értelmezés, más és más árnyalatot mutat meg belőlük. A saját érdeklődésem a sárkányok és emberek kereszteződésével kapcsolatos leginkább. Milyen mértékig vagyunk mi sárkányok és a sárkányok olyanok pedig mi magunk? Úgy sejtem (és őszintén, ez valami ÚJ, most gondolok erre először) ez az érdeklődés talán vissza vezethető Eustace Clarence Scrubb-ig.
Szörnyeteg vagy Szent, alkotó vagy pusztító, bestiális vagy transzcendens, sárkányok – úgy mint mi mindannyian – tele vannak izgalmas lehetőségekkel.
A Seraphina világában rengeteg idegen szóval, kifejezéssel találkozhatsz. Hogy könnyebben megtanuljátok, hogy mi mit jelent, egy játékra invitálunk titeket. Minden blogon találtok egy leírást, melynek az idegen megfelelője a megfejtés. Természetesen a blogokon a bejegyzésekben segítséget is találtok!
Ahhoz, hogy esélyetek legyen a könyvnyereményre, mind az öt feladványt teljesítenetek kell!
Figyelem! A kiadó csak Magyarország területén belül postáz, valamint ha a nyertes 72 órán belül nem válaszol az e-mailben küldött értesítőre, akkor automatikusan új nyertest sorsolunk.
További állomások:
03/11 Függővég
03/13 Kelly & Lupi olvas
03/15 Deszy könyvajánlója
03/17 Dreamworld